Profesor Wacław Szybalski o Lwowie, genach, istocie życia i noblistach Zobacz większe

Profesor Wacław Szybalski o Lwowie, genach, istocie życia i noblistach

Nowy produkt

Jarosław Abramow-Newerly


ISBN: 978-83-7865-602-9
Rok wydania: 2018
Liczba stron: 462
Format: B5
Dodatki: płyta DVD z filmem Esencja życia

Więcej szczegółów

58,80 zł brutto

Dodaj do listy życzeń

Więcej informacji

Profesor Wacław Szybalski, znakomity polski uczony pracujący w Stanach Zjednoczonych, pionier nowoczesnej biologii molekularnej, znany jest wielu pokoleniom naukowców na całym świecie.

Olbrzymią sławę przyniosły profesorowi Szybalskiemu odkrycia w  dziedzinie biologii molekularnej. Miały one charakter rewolucyjny, na skalę nagrody Nobla. Opracowane przez niego skomplikowane i niezwykle nowatorskie metody manipulowania materiałem genetycznym umożliwiły rozwój biologii i genetyki molekularnej. Odkrycie owych metod zawiodło profesora do sformułowania zasad terapii genowej, a kolejne prace umożliwiły produkcję specyficznych przeciwciał monoklonalnych, tak ważnych w diagnostyce i leczeniu bardzo wielu chorób.

Zasłynął koncepcjami nowoczesnego leczenia chorób. Pierwszy sformułował i wykazał olbrzymie korzyści płynące z wielolekowej terapii różnych chorób, w tym gruźlicy, białaczki i AIDS.

Na powstanie tej książki złożyła się praca wielu osób: jej bohatera — prof. Wacława Szybalskiego, który zadziwia nas wspaniałą pamięcią i wielką dbałością o szczegóły, opisując zarówno ludzi — członków rodziny oraz licznych przyjaciół i kolegów naukowców jak i miejsca oraz wydarzenia; Jarosława Abramowa-Newerlego i jego małżonki Wandy, którzy przeprowadzili i spisali liczne wywiady z członkami rodziny oraz przyjaciółmi profesora; współpracownicy i przyjaciółki profesora Ireny Fraczek, która spisane przez autora książki wspomnienia uzupełniła, opatrzyła fotografiami i przypisami.

W efekcie powstała fascynująca, zbeletryzowana biografia Wacława, a zarazem opowieść o jego rodzinie, o Lwowie i powojennej Polsce, o emigracji i ważnych odkryciach naukowych i o wielu słynnych ludziach, których spotkał w swoim barwnym życiu.

Do książki został dołączony film o profesorze Wacławie Szybalskim pt. Esencja życia w reżyserii Anny Ferens, wyprodukowany przez Faster Film Production. Film powstał w 2014 roku i miał swoją prapremierę polską podczas specjalne-go pokazu zorganizowanego przez Fundację Profesora Wacława Szybalskiego w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku 11 marca 2015 roku.

Opinie

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Profesor Wacław Szybalski o Lwowie, genach, istocie życia i noblistach

Profesor Wacław Szybalski o Lwowie, genach, istocie życia i noblistach

Jarosław Abramow-Newerly


ISBN: 978-83-7865-602-9
Rok wydania: 2018
Liczba stron: 462
Format: B5
Dodatki: płyta DVD z filmem Esencja życia

Pliki do pobrania